Gelişip değişmek mi? Olduğun gibi kalmak mı?

Gelişip değişmek mi? Olduğun gibi kalmak mı?


Çok iyi biliyoruz ki gelişmek veya değişmek çevremizde olup bitenlerle son derece yakından ilgili. İçinde bulunduğumuz şartlar, gidişatı çok etkiler. Bunun güzel bir örneği olarak İbrahim Tatlıses yıllar önce mizahi bir şekilde ifade etmişti: "Urfa'da Oxford vardı da biz mi okumadık?" diyerek.


Geçenlerde bir belgeselde "Keşiş yengeci" diye tanımlanan bir yengeç türünü izledim. Bu yengeç, kendine ait bir kabuk olmaksızın bulduğu başka deniz canlılarının boş kabuklarını kullanarak kendini korumaktaydı. Ancak. sürekli olarak büyüyen keşiş yengeci, büyüdükçe mevcut kabuk kendine dar geldiğinden yeni bir kabuk arayışı içine girmekteydi. Böylece yaşamı boyunca sürekli bir yeni kabuk aramakla geçmekteydi. Sıcak, güvenli eski kabuğunu geride bırakmak tehlikelere ve saldırılara açık olduğundan stres ve endişe içindeydi.


Bu nedenle devamlı olarak ileriye gitmek zorundalar. Çünkü içinde oldukları eski kabuğa artık sığmamaktalar. Ama yeni kabuk ile rahat etmekte ve serbestçe korunabilmekteler.

Aynı bizim gibi; edindiğimiz yeni bilgiler, beceriler, tecrübeler ve sosyal ilişkiler bizi geliştirir, büyütür. Diğer yandan, kişisel etkimizi, yaşamımızı, kariyerimizi geliştirmemek bizi cüceleştirir, bodurlaştırır, tıpkı gelişmesi bilerek engellenen "Bonzai" ağaçları gibi. Bu şekilde kalmamız bizi, geleceğimizi yapılandıran değil geçmişine gardiyanlık yapan bir kişiye dönüştürür.

Geçmişin gardiyanları belki önceleri iyi durumdaydılar. Ama şimdi geride kalmaya mahkumlar. Geleceği inşa etmek istiyorsak, yaratıcı ve stratejik şekilde düşünmek zorundayız.

Değişimleri yaşarken korunmasız ve endişeli olabiliriz. Ama varacağımız yeni konum için buna değer. Sürekli ileriye gitmek, gelişmek, değişmek tecrübe kazanmak ve doyurucu bir yaşam için en iyi yol budur.

Siz keşiş yengeci mi olmak istersiniz, geçmişin gardiyanı mı?

 Argun Şahin


Eğitimlerimiz & Seminerlerimiz


Satış ve Pazarlama yönetimi eğitimleri

Satış ve Pazarlama ekibi yönetimi danışmanlığı

Ekibinizin motivasyonu ve eğitim ihtiyaçları

Satış ve Pazarlama yönetimi danışmanlığı

Stratejik danışmanlık ve  Liderlik konularında bizimle görüşmek isterseniz bize ulaşabilirsiniz.


Yazılarımızı ve duyurularımızı Twitter ve Facebook tan takip edebilirsiniz

Formun Üstü

Yorum Yazın