Ne tip bir profesyonel satıcısınız?

Ne tip bir profesyonel satıcısınız?
Profesyonel satıcının ana sorumluluğu, şirketin satış hedeflerini yerine getirmenin yanında mevcut ve potansiyel müşterilerle ilişkileri kurmak ve sürdürmektir. Bu açıdan şirketin satışlarının gerçekleştirilmesinde başrol oyuncusudur.
Tek tip profesyonel satıcı yoktur. Aynı şirkette bile farklı tiplerde profesyonel satıcılar bulunabilir. Her tip, ayrı bir tarzda işleri yürütür.

1. Diplomat

  • Bu tip satıcılar çoğunlukla güvenli yaklaşımlar gösterir. Risk almayı sevmezler. Bir diplomat, müşteri üzerinde baskı kurmayı planlamaz. Müşteriye olan ilk girişiminde başarısız olursa ısrarcı olmaz. Başka müşteride şansını dener. Bu tür satıcılar, sakin ve rahat davranırlar. Kendilerini baskı altında hissetmezler.
2. Reddedilmekten korkan
  • Bu tip profesyoneller, çalışırken reddedilmekten çekinirler. Bu nedenle hatalarını kabul
etmekte zorlanırlar. Sonuç almak ve çalışmaktan ziyade sürekli bir şeylerden şikâyet ederler. Bu tür insanlar çok kolay bir şekilde öz motivasyonlarını yitirirler.

3. Militan ruhlu olanlar
  • Tanımdan da anlaşılacağı gibi, bu tip satıcılar son derece saldırgan ve girişkendir. Müşterilerin ihtiyaçlarına ve beklentilerinden daha çok kendi hedeflerine ve sonuçlara odaklanırlar. Onlar için tek önemli olan satışı yapmaktır.
4. Satış âlimi
  • Bu tür satıcılar, satış yapmaktan çok satış öncesi planlama ve araştırmaya yoğunlaşırlar. Sahaya gidip insanlarla görüşmek ve arazide zaman geçirmek yerine çoğu zamanlarını internet, kitap okumak, dergileri incelemek gibi işlerle doldururlar.
5. Sahtekârlar
  • Bu tip satıcılar müşterinin “en iyi” arkadaşıymış gibi davranırlar. Her zaman müşterinin istediği gibi konuşur ve istediği gibi davranırlar. Müşteriye şeker gibi görünme çabası içinde olurlar.
6. “Ne iş olsa yaparım”cılar
  • Bu kategorideki satıcılar, bu işi sadece para kazanmak için yaparlar. Yaptıkları işten herhangi bir keyif almazlar. Bu tür satıcılar, bu işi para kazanmak için yapılacak kolay bir yol olarak gördükleri için yaparlar. Ana motivasyonları, satışı gerçekleştirmek ve alacakları primi hesaplamaktır.
7. Profesyoneller
  • Tanımlandığı gibi bu tip satıcılar, müşterilerine doğru ve yararlı bir çözüm sağlamaya çalışan satıcılardır. İnsanlarla iletişim içinde olmaktan keyif alırlar ve onlara neyin uygun olup olmadığını önerirler. Profesyoneller, Müşteriyi ürünleri ve hizmetleri ile tatmin etmeye özen gösterirler. Onlara göre müşteriyle olan ilişkileri her şeyden önemlidir.

Peki, siz kendinizi ve çevrenizdekileri hangi kategoride görüyorsunuz?

Yorum Yazın